Co takiego niezwykłego jest w glinkach? Dlaczego mimo upływających stuleci są ciągle ważne? Dlaczego są tak kolorowe i co to oznacza? Jakie jest ich pochodzenie i zastosowanie? Glinki kosmetyczne czy lecznicze? Na te pytania i nie tylko postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Zapraszamy do lektury w pigułce.
Glinkę w medycynie i w kosmetyce stosowano już 3000 lat temu, leczono nią różne choroby skórne i wewnętrzne u ludzi i zwierząt. w 1914 roku glinka została użyta w czasie I wojny światowej w szeregach armii francuskiej jako środek przeciwko dezynterii; profesor Stumpf wykorzystał jej właściwości w walce z cholerą azjatycką; glinka przywróciła do zdrowia wielu ludzi, między innymi izraelską śpiewaczkę Erikę Zaara, która po wypadku samochodowym miała jeździć na wózku inwalidzkim, a dzięki okładom z glinki i odpowiedniej rehabilitacji poruszała się o swoich siłach.
Cóż takiego niezwykłego jest w glince? Stosowano ją dawniej, ponieważ pomagała ludziom, przynosiła ukojenie w bólu, wspomagała w gojeniu ran itp.
Postęp nauki potwierdził obserwację starożytnych. Wyjaśnił on zaskakujące naturalne i bardzo kompleksowe własciwości glinki, wynikające z jej szczególnej struktury i obecności licznych soli mineralnych. Dzięki nim glinka ma właściwości bakteriobójcze, remineralizujące, zabliżniające, absorpcyjne, stymulujące i uaktywniajace funkcje obronne organizmu.
Ale czym właściwie jest glinka? Kiedy myślisz o uzdrowieniu ziemią, możesz na początku myśleć tylko o błocie – ale daleko od tego! Ponieważ naturalny produkt, pochodzący ze starożytnej skały, ma niezwykłe właściwości pielęgnacyjne. Glinka lecznicza może wchłaniać brud i toksyny ze skóry i uwalniać minerały do skóry. Uzdrawiająca maska z glinki oczyszcza skórę aż do porów, nadając jej cudowną gładkość i elastyczność. Glinka to kopalina z ziemi. Ta ziemia lecznicza to najdelikatniejsza forma mineralna. Glinki powstały ze skał niesionych przez lodowce epoki lodowcowej. Tarcie, rozbicie i wietrzenie przekształciły skałę w najdrobniejsze cząstki. Są suszone, mielone i przesiewane. Ważne są jednak złoża z których pochodzą.
Francuskie glinki wydobywane są z 70 metrów głębokości. W 100% suszone na słońcu pozyskują ponownie właściwości magnetyczne. Odpowiednia ich obróbka powoduje, że są bezpiaskowe i zachowują wszystkie swoje właściwości.
Istnieje wiele rodzajów glinek, które różnią się budową i składem. Kolor leczniczej ziemi zależy od dokładnego składu tlenków metali. Mamy w swojej ofercie 11 kolorów glinek, każda bardzo starannie ukierunkowana do odpowiedniego rodzaju skóry. Glinka sproszkowana, rozdrobniona lub gotowa do użycia we wszystkich swoich postaciach pozwoli Ci zadbać o siebie, ale o tym w następnym artykule. Bądź z nami.
Bibliografia – „Siedem Kolorów Glinek” prof. Haiz; „Uzdrawiająca Glinka” wydawnictwo Limba