TRĄDZIK RÓŻOWATY- przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, dieta.

Głównym czynnikiem wywołującym trądzik różowaty jest gwałtowna gra naczyniowa wywołująca charakterystyczny rumień. Ponadto istotną rolę odgrywa nadmierna aktywność gruczołów łojowych i tym samym nadprodukcja sebum, idealne siedlisko drobnoustrojów przyczyniających się, obok innych czynników do rozwoju miejscowej reakcji zapalnej.

Zaawansowany trądzik różowaty wymaga leczenia medycznego w połączeniu z kosmetyką.W zasadzie nie jest możliwe całkowite wyleczenie trądziku różowatego, jest natomiast możliwa znaczna redukcja objawów, głównie poprzez właściwie stosowanie wprowadzonego leczenia oraz kontrola i terapia schorzeń mogących wywołać i nasilić objawy trądziku.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wygląda trądzik różowaty, lekceważy jego objawy lub przypisuje je do trądziku pospolitego. Tymczasem, ten rodzaj trądziku to przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy, znacznie trudniejsza w leczeniu. Pojawia się najczęściej na policzkach, brodzie, czole lub w okolicach nosa. W niektórych przypadkach zmiany umiejscawiają się na dekolcie i plecach, skórze głowy oraz w okolicach zausznych. Dotyka około 2% całej populacji najczęściej w wieku 25-35 i 45-55 lat.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Z uwagi na objawy, może przybrać kilka postaci. Oto rodzaje trądziku:

  • postać rumieniowa – najłagodniejsza spośród wszystkich, charakteryzuje się występowaniem rumienia przelotnego lub przetrwałego. Zmianom często towarzyszą drobne naczynka krwionośne widoczne przez skórę, obrzęki, a także uczucie palenia i pieczenia skóry.
  • postać grudkowo-krostkowa – oprócz zmian rumieniowych pojawiają się również grudki i krostki. Możliwe jest występowanie otwartych ran.
  • postać przerosła – na twarzy zaczynają pojawiać się zmiany guzowate, objawom często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych.

Przyczyny powstania trądziku różowatego:

  • predyspozycje genetyczne,
  • spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu,
  • gwałtowne zmiany temperatur,
  • zdenerwowanie i stres,
  • zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania),
  • przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego,
  • promieniowanie UV,
  • zakażenia bakteryjne.
  • Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety, osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej

Trądzik różowaty – leczenie domowe

Występujące objawy należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Jako, że nie jest możliwe całkowite określenie i zniwelowanie przyczyn, stosuje się leczenie farmakologiczne zapobiegające nawrotom i dalszemu rozwojowi trądziku. W trądziku różowatym leczenie miejscowe obejmuje stosowanie kremów, maści i naturalnych delikatnych maseczek np. z glinki czerwonej z olejkiem a dzikiej róży . Zaleca się także wprowadzenie zdrowej diety, unikanie ekstremalnych czynników zewnętrznych – wysokich i niskich temperatur, silnych wiatrów, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji przeznaczonej dla skóry wrażliwej, nie zawierającej alkoholu.

W przypadku jednak delikatnych kłopotów zalecane jest wspomaganie cery ziołami i delikatnymi formami kosmetycznymi.

Domowe sposoby leczenia trądziku różowatego na początkującym etapie zazwyczaj są skuteczne, można dzięki temu na pewno spowodować, że zniweluje się wszystkie rumieńce, które występują na centralnej części twarzy. Warto udać się w takich przypadkach do specjalisty, ponieważ taka wizyta może przynieść wiele zalet, ale oczywiście można próbować wyeliminować trądzik różowaty również na obszarze własnego domu.

W terapii domowej oprócz wyżej opisanych elementów niezwykle istotne jest przestrzeganie poniższych zaleceń:

  • nie należy myć twarzy twardą, chlorowaną wodą;
  • nie należy używać zapachowych, barwionych mydeł lub środków myjących zawierających alkohol oraz inne substancje drażniące;
  • należy unikać stosowania tłustych substancji, np. maści;
  • korzystne może okazać się stosowanie past ichtiolowych (przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z prowadzącym terapię lekarzem);
  • każdorazowo po zastosowaniu leków miejscowych i po ich wchłonięciu należy stosować łagodzące, nieprzetłuszczające kremy nawilżające;
  • należy unikać wystawiania zajętych okolic na działanie promieni słonecznych;
  • należy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi;
  • należy ograniczyć spożycie alkoholu.

Trądzik różowaty – leczenie rumiankiem

Przede wszystkim warto zdecydować się na wykorzystanie rumianku, ponieważ idealnie działa on na pojawiające się zaczerwienienie na twarzy, któremu towarzyszą niepokojące grudki. Rumianek ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, więc może pomóc każdej osobie, która zmaga się z tą dolegliwością, choć dotyka ona głównie osoby dojrzałe i to przeważnie kobiety. O tym jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami można dużo poczytać na specjalistycznych forach internetowych, na których wypowiadają się również doświadczeni dermatolodzy.

Picie zielonej herbaty pomaga na cerę

Pomocne może okazać się również picie zielonej herbaty, która chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Jest to idealna propozycja dla osób, które poszukują informacji na temat jak leczyć trądzik różowaty domowym sposobem. Zielona herbata również ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, a co za tym idzie sprawdza się praktycznie w każdym przypadku. Dzięki zielonej herbacie można skutecznie zabezpieczyć się przed nadmiernym promieniowaniem UV, więc nic dziwnego, że ludzie tak chętnie decydują się na korzystanie z tej możliwości zwłaszcza, że nie jest ona zbyt droga. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również płatki owsiane, które z czasem mogą wyeliminować wszelkie zaczerwienienia z twarzy człowieka, ponieważ posiadają one w sobie antyoksydanty. Jeśli ktoś zastanawia się co stosować na trądzik różowaty, to będzie to idealne wyjście z sytuacji. Ponadto warto stosować kosmetyki zawierające wyciągi i ekstrakty z zielonej herbaty – takim produktem jest Acnerose – w 100% naturalny produkt przeznaczony do skóry z trądzikiem różowatym.

Olejek lawendowy na trądzik różowaty

Chyba każda osoba posiada w swoim domu olejek lawendowy, który ma bardzo szerokie wykorzystanie. Można go również stosować na wypadek trądziku różowatego, ponieważ spisuje się on wtedy doskonale. Wystarczy raz na jakiś czas nasączyć wacik olejkiem i przykładać go na zaczerwienione miejsca, wtedy też po pewnym czasie one znikną.

Powyższe przykłady to najlepsze domowe sposoby na trądzik różowaty, więc warto wypróbować je na własnym przykładzie, gdy ktoś ma problemy z taką właśnie dolegliwością skórną i nie za bardzo wie jak ma wybrnąć z tej niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Odpowiednia dieta

Ważnym, choć nie zawsze branym pod uwagę składnikiem właściwej diety jest woda. Dbanie o właściwe nawodnienie organizmu sprawi, że dieta na trądzik różowaty przyniesie lepsze efekty.

Dieta przy trądziku różowatym powinna być bogata w produkty o niskim indeksie. W tej grupie znajdują się różnego rodzaju kasze, makaron razowy i pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe (soczewica, groch, fasola).

To produkty pożywne, dostarczające energii i dające poczucie sytości, które skutecznie zastąpią w naszej diecie ziemniaki, białe pieczywo i makarony pszenne. Powinny im koniecznie towarzyszyć produkty zawierające duże ilości miedzi i cynku – pierwiastków sprzyjających gojeniu się ran. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach i owocach.

 W diecie przy trądziku różowatym powinny koniecznie znaleźć się brokuły, kalafiory, marchew, wiśnie, śliwki (najlepiej surowe ). Dostarczają one nie tylko składników mineralnych, ale też cennego błonnika i witamin. Wśród tych ostatnich niezwykle ważny jest zawarty w witaminie A, wzmacniający skórę Beta-karoten. Jedzmy też regularnie orzechy, drób, jaja, a nawet drożdże piekarskie. Wszystkie te produkty zawierają witaminę PP, która łagodzi objawy trądziku.

Woda jak zwykle i tu jest bardzo ważnym, choć nie zawsze branym pod uwagę składnikiem właściwej diety. Dbanie o właściwe nawodnienie organizmu sprawi, że dieta na trądzik różowaty przyniesie lepsze efekty. Woda oczyszcza z toksyn, nawilża i daje uczucie miękkiej skóry.

Kosmetyki

Poza odpowiednią dietą należy zwrócić uwagę na dobór kosmetyków – najlepiej, aby zawierały naturalny skład oraz nie posiadały substancji zapachowych, które mogą podrażnić delikatną, trądzikową skórę. Koniecznie musimy pamiętać o odpowiedniej higienie. Forma demakijażu jest w tym przypadku bardzo ważna. Należy pamiętać o delikatnym ich stosowaniu aby nie podrażnić w trakcie zmywania.

Najlepiej robić to przy pomocy chłodnej wody, która nie rozszerza naczyń krwionośnych, z dodatkiem specjalnego olejku lub płynu. Takie kosmetyki również nie mogą zawierać żadnych substancji zapachowych, ani kolorowych. Im mniej składników kosmetyków, tym lepiej w przypadku tej przypadłości.

Należy uważać również z makijażem. Zbyt wiele warstw kosmetyków z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim, mocno kryjące fluidy mogą powodować zatykanie się porów i poważne problemy.

Mam nadzieję, że ta informacja w pigułce o tym bardzo trudnym schorzeniu jakim jest trądzik różowaty pomoże Państwu w podjęciu odpowiednich decyzji i ułatwi opanowanie problemu.

Zachęcam do lektury pozostałych artykułów.